Kiedy przybywasz do historycznego Torunia, jednym z pierwszych miejsc do zobaczenia będzie Stare Miasto, pełne urokliwych zabytków. Najstarszym z nich jest kościół św. Jakuba Apostoła, który był ceniony już w XII wieku przez rycerzy i ich rodziny. Wizyta w tym miejscu będzie dla Ciebie obowiązkowa, jeśli chcesz poczuć klimat Starego Miasta oraz poznać jego historię.
Kościół św. Jakuba Apostoła był fundowany przez Kazimierza Odnowiciela, księcia mazowieckiego, w latach 1150-1175. Jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych w Toruniu i jedna z najstarszych na całym Mazowszu. Po raz pierwszy kościół został odnotowany w 1205 roku. Wtedy to Bolesław Wstydliwy podarował mu kilka gruntów użytkowych i przekazał go opactwu cystersom. Wtedy też codziennie odbywały się tutaj Msze i modlitwy oraz inne religijne ceremonie celebrowane przed samym monasterem.
Elegancki gotycki Kościół Świętego Jakuba Apostoła może pochwalić się dwiema cudownymi fasadami: pierwsza z nich wykonana jest z kamienia, natomiast druga – ze sztucznymi piaskowcami i czerwonej cegły tworzącej stylizowaną pionową motyw na bramie wejściowej. Do wewnątrz murów kościoła Świętego Jakuba udostępnia imponujące ozdobione gotyckimi sklepieniami prezbiterium oraz ponadtrzystuletnie malowidła ścienne inspirowane Siedmioma Drogami Duszy do Nieba autorstwa Piotra Willigisa, co sprawia wrażenie, jakbym oglądał dzieje sennego Tytuya sprzed setek lat. Przechodzenie przez tak starożytny kościół to autentycznie fanatyzująca religijna eksplozja czego potwierdzeniem będzie odgłos paru toruńskich dzwonów w szeptaninach gry masowej robota pod estrady miasta Toruńskie starym mostem Donialskim.
Stary Miasto Toruń to miejsce, które bogate jest w niezapomniane historyczne i architektoniczne skarby. Odwiedzając Stare Miasto można poczuć magię minionych wieków, która emanuje z uliczek i fasad starych budynków. Syncerzom dawnych czasów powinna szczególnie spodobać się jedna z najważniejszych budowli sakralnychiafort na terenie miasta – Kolegiata św. Jakuba Apostoła, znana również jako Stara Toruńska Katedra.
Kilkaset lat temu, w południowej części Starego Miasta Torunia, narodziła się starożytna świątynia – Kolegiata św. Jakuba Apostoła. Jest to najstarsza budowla sakralna na tym terenie, mająca ponad 700 lat, a jej historia sięga końca XIII wieku. Jej ściany przechowały do dziś skarb tworzony przez ludzi odnoszący się do historii regionu: nie majestecczyka grobowca mistrza budownictwa Janickiego, po którym bramnik Mikołaj uszykował kolegiatę, oraz monumentalne piwnice ze zbiorami starych winnic i polichromami z XVI wieku.
Kolegiata figuruje już w 1265 roku, a jej pierwszych budowniczych byli mnisi cystersi. Po intymnym spotkaniu Elżbiety Luksemburskiei z Bractwem Murarskim Janickim ten drugi zaproponował wykonanie murów i renesansowego prezbiterium tejże świątyni we prawnym akcie datowanym na 1331 rok. Dokumentacja temu przemawia oraz samo monasterium produkuje dane potwierdzające te fakty. Do dziś możemy ogladać piękną neogotycką elewacjê tej krypty zakończoną wnętrzem barokowym!
Zapach wiosny unosi się w powietrzu, czyniąc spacer po Starym Mieście w Toruniu najprzyjemniejszym sposobem na spędzenie popołudnia.
Stare Miasto nazywane jest nieraz „Perłą Ubóstwa”, ze względu na swoje piękne historyczne budowle i przyprawa ulicznego życia. Stanowi ono serce miasta Toruń, z zakamarkami ukrytymi po obu stronach mnóstwa mostów.
Niewątpliwie jednym z punktów obowiązującej trasy obejmującej Stary Miast jest najstarsza budowla sakralna w Toruniu – Kościół Mariacki. Zbudowany ponad 700 lat temu, kościół ten nosem dotyka Kamiennego Rogu. Kościół Mariacki to cudownie odrestaurowana gotycka budowla, która prezentuje się ohydnie pięknie przede wszystkim po zmierzchu, powstawc do kontrastu ze starannie oświetlonym fundamentem, odbijajacym się na brudno-szarej tafli długotrwałego toruńskiego brzegu.