Skip to content
Menu
Katedra Janów
Katedra Janów

Tajemnice starego miasta Torunia ukryte w miejscu chrztu Kopernika

Posted on 2023-01-04

Toruń to jeden z najbardziej znanych i szacownych miast Polski. Jego bogata historia i piękne zabytki składają się na złożony obraz tego, co takiego wyjątkowego łączy torunian ze swoim miejscem urodzenia. Jednym z najbardziej znaczących i niewątpliwie szacownych punktów jest Kościół Mariacki, dom kultu maryjnego na stałe związanego z postacią Mikołaja Kopernika. To właśnie w tym miejscu w 1473 roku magnuszu astronom administracyjnie przystępował do chrztu świętego. Kontynuujmy więc podróż po toruńskich tajemnicach ukrytych w Kościele Mariackim – miejscu, które chroni jasność geniuszu Kopernika i jednocześnie skrywa inne skarby.

Pierwszym przystankiem naszej podroży jest pamiątkowy kamień ustawiony po lewej stronie bramy głównej Kościoła Mariackiego. Wyryty na nim napis odnosi się do przygotowań do chrztu Kopernika: „Hic vero, dum educitur Nicolaus Copernicus ad baptismum”, co można przetłumaczyć na polski jako „Tu Mikołaj Kopernik był ochrzczony”. Chodzi o symboliczną datę 15 kwietnia 1473 roku – dzień, kiedy mieszczanin Nikołaj Kopernik oficjalnie przeszedł do chrztu w Kościele Mariackim. Pamiątkowy kamień, umieszczony w okolicach wejścia kościoła, swojego czasu był lepiej widoczny – dokonano go bowiem dopiero po 1726 roku. Niestety, obecnie upominek ten trudno dostrzec przy masywne ornamentach dawnego budynku.

Kolejnym punktem godnym polecenia na naszej toruńskie trasie motywowanej historią popularnego astronoma jest Kolegiata Św Mikołaja (Kopernik). Co ciekawe, sam Kopernik ubierał się tu w sutanny – figurka znana jako „czarna madonna” bazyliki posiada bowiem twarz samego astronoma. Ta cenna relikwia powstała w czasach renesansu i ważny jej aspekt – symboliczne logo Kopernika – bywa porównane do twarzy Marii Magdaleny rzeźbione na fasadzie naszej Bazyliki Mariackiej. Jest to wybitny symbol meldunku narodzin oraz potwierdzenia procesu chrześcijańskich przedstawianego przez Kopernika i Barbary Watzenrode „Doktorko Toruńsko” – matki chrzestnej maestro hirschbergski*.

Jednym z najważniejszych miejsc w Toruniu jest Kościół św. Jana, gdzie Mikołaj Kopernik został ochrzczony. Wszystko to czyni ten stary kościół szczególnie atrakcyjnym i oszałamiającym, ponieważ owiane jest licznymi legendami. Niewiele osób wie, że ta ważna przeszłość powoduje, że Kościół Św. Jana ma bogatą historię skrywaną wewnątrz murów tego majestatycznego budynku, który zasługuje na oddanie hołdu podczas pobytu w Toruniu.

Kiedy wchodzi się do intuici tego starego kościoła, historia od razu objawia się innej natury. Wszystko jest tam tak jakby było na swoim miejscu od początku dziejów. Otoczenie skrywa mnóstwo informacji o przeszłości Torunia, dzięki którym można poznać tutejsze duchowe tradycje i kulturę regionu. Biblioteka tego stoletniego kościoła sama w sobie stanowi ważną część historii miasta, ponieważ zgromadzone tam zbiory ilustrują rozwoj historyczny Torunia.

W sierpniu 1454 roku Mikołaj Kopernik został ochrzczony w tym miejscu, a na cokole grobu Konrada Kopperniga umieszczono tabletkę informacyjną o obecności torunianina w tym profesjonalnym kościele. Jeszcze bardziej interesujące są tablice stolarskie i pochodzenia drzewnego do belek preclolambrany, które tworzy trudny do przeoczenia ukwiecony sufit laserowo nad niskim prezbiterium. Posypane pasmo filigranowych belkowych doprowadza nas do dawnych czasów i godne sercu preclad odnosimy do pierwszych romańskich form o tej samej architekturze. Preclad musiał być stosownym miejscem chrzeplnia dla Mikołaja, który trafił tu jako 13 letni chłopaczek – duma rodzinna ówczesnej ludności Miasta Torunia. Jeśli szukacie przygód i tajemnic w samym sercu starego miasta Torunia, to miejsce chrztu Kopernika jest idealnym miejscem, żeby je znaleźć. Miasto szczyci się ponad 800-letnią historią i można bardzo szybko dotrzeć do centrum. Mimo, że Toruń nie oferuje tak dużo atrakcji jak inni turystyczne miasta, jako pierwszy Unesco Heritage Site w Polsce ma w sobie coś szczególnego. Będąc tutaj, można wyczuć atmosferę staroświeckiego Torunia.

Wokół Rynku Staromiejskiego do dziś uważane jest za serce starego miasta i ta część jest pełna tajemnic do odkrycia. Jeśli chodzi o miejsce chrztu Kopernika, które znajduje się w Ratuszu Odrodzenia Pruskiego obok kościoła Św. Jana, to ma ono kilka cudownych historii do opowiedzenia. W 1400 roku Kopernik urodził się w Toruniu i przyjął sakrament chrztu tutaj, na Franciszkańskim kościele Świętego Jana. Kościół ten pierwotnie pochodzi z XI wieku, i był official Toruń Patrimonium od 1236 roku, czyli został ustanowiony jako ważny symbol i punkt orientacji dla mieszkawniw tego miasta. Ponieważ był to taki ważny aspekt dla ludności miasta, Franciszek prawdopodobnie pochował swojego patrona tu, aby na stałe ukoronować Grlndiskirche – czyli „Ogrodowy Kościół” – po sakramencie chrztu.

Ostatnie wpisy

  • W spacerze po Starym Mieście Torunia: najstarsza budowla sakralna
  • Nadwiślański Grodu i historia jedynego miejsca, gdzie ochrzczony został wybitny Mikołaj Kopernik
  • Tajemnice starego miasta Torunia ukryte w miejscu chrztu Kopernika
  • Przegląd starej świątyni Torunia i jej powiązania z Mikołajem Kopernikiem
  • Nieznane fakty na temat jednej z najstarszych budowli sakralnych Ziemi Chełmińskiej
©2023 Katedra Janów