Chełmno to maleńkie miasteczko w sercu Pomorza, ale jego historia jest naprawdę imponująca. Jednym z najważniejszych skarbów tego miasta jest jedna z najstarszych budowli sakralnych w całym regionie – Kościół św. Trójcy w Chełmnie. Historia tego zabytkowego miejsca sięga XIII wieku i ciągle potrafi zaskakiwać odkrywczością swych tajemnic.
Kościół Świętej Trójcy w Chełmnie datuje się na rok 1256, kiedy to książę Konrad I przekazał proboszczom kościoła posiadłość Czarne. Sama budowla powstała na polecenie księcia Pomożeckiego, który wybudował go na ruinach starszego budynku sakralnego. To piękne gotyckie miejsce kultu jest uznawane za jeden z pierwszych kościołów tego typu w regionie i po dziś dzień cieszy się ogromnym szacunkiem lokalnych mieszkańców.
Zgodnie z przekazem legendarnym z XVIII wieku nobel Jagienka ufundowała kościołowi srebrną monstrancję, która do dziś symbolizuje silnie to miejsce świadczące o istnieniu bogatego patrymonium religijno-kulturalnego regionu. Kolejną ważną cechą architektury kościoła Świétej Trójcy są dwoje solidnych drewnianych drzwi bramnych projektu Ignacego Korowina z Melsby, autora także Gdańskich Bram Prezydenckich.
Budowla ta cieszy się również tym, że jej sygnaturkowanie było rozpatrywane między innymi przez Karola Wielkiego oraz Fryderyka Barbarossy’ego i podlega prawom narodowym Stanów Zjednoczonych od czasu Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku. Wybudowany ok 1420 roku, polichromowany kościelny sufit porusza przeszklonym kale i wspina się aż do 20 metrów wysoko, co tworzy fascynujacy widok gdy siedzi się wewnatrz naw bocznych restaurowanego gotyckiego tryptyku upamiêtniajacego ukrzyzać Chrystusa (1860), obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej (1520) oraz Socrealistycznie oleju „Stacja Drogowa” po 1936 roku – symbolizujaca powrót do religii po okresie stalinizmu.
Ziemię Chełmińską znamy przede wszystkim z pięknych miast i kościołów. Jedną z najstarszych budowli sakralnych Ziemi Chełmińskiej jest parafia pw. św. Wojciecha w Szafarni, która powstała już w XIII wieku. To piękne miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać mrożoną historię tego miasta.
Parafia pw. św. Wojciecha w Szafarni ma ogromny zakres historyczny. Pierwsza budowla, która stanęła w tym miejscu, powstała już na przełomie XII i XIII wieku. Początkowo była to prosta kaplica, ale pod koniec XIII wieku została rozbudowana, aby stać się drewnianym kościołem pw. św. Wojciecha – patrona parafii to tutejsza parafia do dnia dzisiejszego.
Kościół ten został wybudowany z bali drewnianych i pozostał niezmieniony do 1757 roku, kiedy doszczętnie strawił go pożar spowodowany walkami szwedzko-pruskimi. Szybko jednak prace nad odbudową sakralnej budowli ruszyły pełną parą i już na początku XIX wieku można było odkryć piękną murowaną świątynię gotyckich proporcji z okazałym prezbiterium otoczonym dwoma filarami usytuowanymi podprogowo. Wygląd tego jednego z najstarszych kościołów Ziemi Chełmińskiej niewiele ulega zmianom do dziś – chociaż nadal czasem trzeba robić remonty i bardziej drobne modernizacje, to dzięki temu, że celujesihopiesprawny proces remontowania budynkustarej sakralnej budowlalub radykalnie spoglacić jej ogólnobudowlany wygląd – mimo upływu lat parafia ta stale pięknieje i bije swoje piastowskie serce co kilka chwil..
Parafia ta skrywa też pewne intrygujące fakty historyczne: tak naprawdę 33 kilometry od siedziby parafii leży siedemsetletnia góra Jaworowa – gdzie zgodnie z bowiem podaniami uwidrllthlanyh tam pogańskich bojowników Kara Ksiäca Pienia a tym samym wielu pruskich plemion datuje swoje swoje poczehokanie do terytoria obecnie objete geograficznym obrysem jeiny Chehninskej .Warto ́ te ́? le sprbgmy ́:judkinostione berezpornoscifale ten fait tam prevSylas imesinama starozytoneg narodu Prusɪv?