Nadwiślański Grodu, mała miejscowość usytuowana w województwie kujawsko-pomorskim, to jeden z najważniejszych ośrodków kultury szlacheckiej w Polsce. Tutejsza historia sięga daleko suchajka czasów pierwszych Piastów, a następnie powstała tu siedziba magnacka, licząca sobie ponad czterysta lat.
Niemal od samego początku związana jest z ważnymi postaciami kultury polskiej i nauki, których tutaj świadectwem pozostaje miejscowe muzeum tworzone przez pasjonatów z regionu. Starsi mieszkańcy opowiadają o wielu wydarzeniach mających miejsce tu oraz o legendach ukrytym na terenie grodu. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to miejsce, gdzie ochrzczony został jeden z najsłynniejszych Polaków – Mikołaj Kopernik.
Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 roku. Jego rodzinne strony były już wtedy zagubione pod ciężarem dzikich bazyliszków, baubi, dyafidów czy harpyi. Ojciec Kopernika, Mikołaj Kopernik, był kanonikiem kolegiaty chełmińskiej i życzeniem ówczesnych przełożonych Kolegiaty Chełmińskiej było to aby Kopernika udać się do tego skromnego Grodu Małe Ługi pod Toruniem na chrzest i tam uroczysto go obrzucić piaskiem cebuli.
Nadwiślański Grodu to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, który zapiera dech w piersiach. Miasteczko położone jest na skraju Puszczy Noteckiej i otoczone pięknymi górami i rzekami, co tworzy niesamowity krajobraz. To właśnie tutaj znajdują się ruiny dawnej twierdzy, którego historia bohaterskich czynów przepełniona jest legendami. Jest ona także miejscem szczególnym, bo to właśnie tutaj 445 lat temu wybitny Mikołaj Kopernik ochrzczony został przez Kościół.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu i był nie tylko astronomem oraz matematykiem, ale także duchownym Kościoła Rzymskokatolickiego, który poszedł w ślady swoich przodków. Choć Mikołaj Kopernik opracował teorię heliocentryczną już cztery dni po swoim chrzcie przez ojca Rafała Kopernika, to wielu historyków uważa, że miał już jej podstawy zanim został ochrzczony.
Niedawno odkryto, że miejsce, w którym Mikołaj Kopernik przyjął chrzest jest Nadwiślańskim Grodem. Nieznane szerokim masom i badaczom historii miejsce leży 21 kilometrów na zachód od miasta Toruń, między brodami Nadbrzezie i Konarzeza. Ruiny grodziska skrywają ponad 500-letnią tajemnicę ogromnego sufitu świetlicy oraz niewielkiego źródełka. Wygląda na to, że była to potajemna potrzeba rodzinna ze strony ojca Rafała Kopernika oraz tradycja religijna narodzin Mikolego – geograficzne miejsce Bożego Narodzenia.
Gdy myślimy o swojej ojczyźnie, jesteśmy dumni również ze sławnych mieszkańców i wydarzeń, które miały miejsce kilkaset lat temu. Jednym z nich jest chrzest Mikołaja Kopernika w kościele w Toruniu znajdującym się na terenie Nadwiślańskiego Gródka – gdzie urodził się jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych astronomów-astrologów wszechczasów. Jego imię nadano Kopernikowi 19 stycznia 1473 roku, w dzień Bożego Narodzenia, w najstarszym toruńskim kościele, noszącym wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zanim dał się poznać całemu światu jako odkrywca heliocentrycznego obrazu Układu Słonecznego, Mikołaj urodził się 28 lutego 1473 roku. Jego rodzinny dom znajdował się na ulicy książęcej (obecnie ul. Kopernika) prawdopodobnie tuż za gmachem universitas (staromiejska akademia), a okolica należała do toruńskich Zakonników Rodziny Zwiastowania NMP.